1
/
7
1
/
7
$1,383.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$1,383.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$1,383.99
Price After Coupon
$1,383.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$2,927.99
53% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU210100028
This modern black wooden side table creates an elegant home atmosphere with its fresh and simple design. It is not only a practical piece of furniture, but also an important part of home décor.
- The rectangular desktop design not only adds visual balance but also makes it more convenient and readily accessible to place items.
- This side table is crafted from premium wood with a natural and flowing grain, showcasing a sophisticated and textured appearance.
- Its modern design makes it easy to match with various home styles, and it is especially suitable for placement in living rooms, bedrooms and other spaces to enhance the overall aesthetics of the space.
- The table's base is designed as a single column, which not only provides stable support but also adds to its visual lightness.
- Environmentally friendly and sustainable wood choices align with modern people's pursuit of an eco-friendly lifestyle.
- The short design is perfect for use next to a sofa or bed, allowing you to easily reach the items you need while you rest.
Weights & Dimensions

| Length | Standard (14-24 in.) |
| Height | Short (Under 18 in.) |
| Smallest Table | Smallest Table Not Included |
Specifications
Product Details
Features
Product Care
Specifications
| Product Type | Chairside |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Base Material | Wood |
| Height Adjustable | Fixed Height |
| Base Color | Black |
| Table Top Material | Wood |
| Table Top Color | Black |
| Tray Top | Not Tray Top |
| Magazine Rack | Without Magazine Rack |
| Largest Table | Largest Table Not Included |
| Middle Table | Middle Table Not Included |
| Overall Height - Top to Bottom | 17" (44 cm) |
| Overall Length - Side to Side | 18.5" (47 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 14.5" (37 cm) |
| Foldable | Fixed |
| Storage Included | Storage Included |
| Trunk Storage | Trunk Storage Not Included |
| Drawers Included | Drawers Not Included |
| Cabinets Included | Cabinet Not Included |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Warranty Length | 1 Year |
| Level of Assembly | None |
| Set Type | Table Only |
| Number of Table Included | 1 |
| Style | Modern |
| Top Shape | Rectangular |
| Color | Black |
| Table Base Type | Pedestal |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service