1
/
17
1
/
17
$1,713.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $308.52 Coupon
Coupons Details
$1,405.47
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$1,713.99
18%
Off Over $0.00
-$308.52
Price After Coupon
$1,405.47
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$4,364.99
61% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU210107028
This modern high-back chair, with its simple yet sophisticated design, will be the perfect finishing touch to your room. Whether in black, ivory, green, orange, or brown, it blends seamlessly with a variety of décor styles.
- Made from carefully selected genuine leather and artificial velvet, the chair not only offers an exceptionally soft touch but also enhances the visual appeal of the entire space, showcasing a high-end taste.
- The high-back design provides extra support for your neck and back, allowing you to stay comfortable even when sitting for long periods and improving your quality of life.
- The large seat cushion design ensures superior comfort, allowing you to relax in the chair whether you are reading, resting, or socializing.
- This versatile piece is suitable for living rooms, bedrooms, or foyer, easily enhancing the style of any space and becoming the aesthetic center of your life.
Weights & Dimensions

| Overall Length - Side to Side | 37" (95 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 34" (86 cm) |
| Overall Height - Top to Bottom | 31" (79 cm) |
| Seat Length | Large / Oversized (Over 35") |
| Seat Width | Deep (29"-35") |
| Back Heights | High-Back (Over 14 in.) |
Specifications
Features
Designs
Specifications
Product Care
| Number of Chairs Included | 1 pc / pcs |
| Product Type | Side Chair |
| Back Style | Sewn Pillow Back |
| Upholstery Material | Chenille,Genuine Leather |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Stackable | Non-Stackable |
| Reclining | Non-Reclining |
| Swivel | Fixed |
| Tufted | Tufted |
| Nailhead Trim | Without Nailhead Trim |
| Removable Cushions | Unremovable Cushions |
| Pillow Included | Pillow Not Included |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Slipcovered | Without Slipcover |
| Ottoman Included | Without Ottoman |
| Style | Modern |
| Color | Black,off-white,Brown,Green,Orange |
| Upholstery Color | Black,Beige,Green,Orange,Brown |
| Pattern | Solid Color |
| Arms Included | Armless |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | None |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service