1
/
11
1
/
11
$2,416.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $435.06 Coupon
Coupons Details
$1,981.93
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$2,416.99
18%
Off Over $0.00
-$435.06
Price After Coupon
$1,981.93
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$3,729.99
35% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU210107872
This modern high-back chair, upholstered in supple microfiber leather, adds an elegant touch to your living space. Its lightweight design and premium feel combine perfectly to make it a focal point in any room.
- The high back design provides extra spinal support, ensuring comfort even during long periods of sitting. Whether working or reading, this chair offers optimal back support.
- Made of premium microfiber leather, it has a delicate and soft touch, is easy to clean, and is highly wear-resistant, ensuring that it will not fade over long-term use.
- The chair has a robust structure and a stable, reliable frame,allowing you to use it without worry.
- Its simple yet modern design blends seamlessly into various interior decor styles. No complicated assembly required, it's easy to use and instantly elevates your home's ambiance.
Weights & Dimensions

| Overall Length - Side to Side | 32" (81 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 28" (72 cm) |
| Overall Height - Top to Bottom | 41" (105 cm) |
| Seat Length | Small (Under 26") |
| Seat Width | Shallow (Under 21") |
| Back Heights | High-Back (Over 14 in.) |
Specifications
Features
Designs
Specifications
Product Care
| Number of Chairs Included | 1 pc / pcs |
| Product Type | Arm Chair |
| Back Style | Sewn Pillow Back |
| Upholstery Material | Genuine Leather,Microfiber Leather |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Stackable | Non-Stackable |
| Reclining | Non-Reclining |
| Swivel | Fixed |
| Tufted | Untufted |
| Nailhead Trim | Without Nailhead Trim |
| Removable Cushions | Removable Cushions |
| Pillow Included | Pillow Not Included |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Slipcovered | Without Slipcover |
| Ottoman Included | Without Ottoman |
| Style | Modern |
| Color | Black,Light Brown |
| Upholstery Color | Brown,Black |
| Pattern | Solid Color |
| Arms Included | With Arms |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | None |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service