1
/
17
1
/
17
$839.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$839.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$839.99
Price After Coupon
$839.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,444.99
42% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21571376
Elegant and versatile, this modern wooden dresser enhances any bedroom with its natural finish, offering ample storage with multiple drawers.
- Compact yet spacious design maximizes vertical storage, ideal for small spaces while keeping rooms tidy and organized.
- Features multiple drawers for effective organization of clothes, accessories, and cosmetics, maintaining neatness.
- Crafted from high-quality wood, ensuring durability and a timeless aesthetic that complements modern interior decor.
- The dresser's clean lines and natural hues blend seamlessly into modern home environments, boosting both style and function.
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 36" (91 cm),37" (93.5 cm),37.5" (95.5 cm),53" (134 cm) |
| Overall Length - Side to Side | 28.5" (72.5 cm),35.5" (90 cm),58" (148 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 16" (41 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Lighting Included | Lighting Not Included |
| Color | Natural Finish |
| Handle/Accent Material | Wood |
| Height | Standard (36 - 50 in.),Tall (Over 50 in.) |
| Length | Narrow (Under 38 in.),Standard (38 - 58 in.),Wide (Over 58 in.) |
| Material | Wood |
| Orientation | Horizontal,Vertical |
| Product Type | Bachelor Chest,Combo Dresser |
| Purposeful Distressing Type | Distressed Wood |
| Size | 29"L x 16"W x 36"H,29"L x 16"W x 53"H,35"L x 16"W x 37"H,58"L x 16"W x 38"H |
| Style | Modern |
| Cabinets Included | Cabinet Included,Cabinet Not Included |
| Cable Management | Cable Management Not Included |
| Drawers Included | Drawers Included,Drawers Not Included |
| Mirror Included | Without Mirror |
| Shelves Included | Shelves Included,Shelves Not Included |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service