1
/
10
1
/
10
$3,035.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$3,035.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$3,035.99
Price After Coupon
$3,035.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$7,268.99
58% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21684883
This modern-style sideboard combines modern design with classic elements, making it an ideal storage solution for your dining room space. Its elegant design not only enhances the aesthetic of your home but also provides ample storage space. Whether placed in the dining room, living room, or hallway, this sideboard will add a touch of vintage charm.
- Modern Style: The classic design gives the room an elegant visual enjoyment.
- High-quality material: Made of brown solid wood with rattan elements, it is both sturdy and durable as well as stylish.
- Multifunctional storage space: The internal compartments are suitable for storing various tableware and decorations, which is functional and practical.
- Suitable for a variety of scenes: can be used in a variety of home spaces such as restaurants, living rooms, corridors, etc.
- Unique design: The soft curved grey tones and rattan door panels highlight the unique personality.
Weights & Dimensions

| Feet Height - Top to Bottom | 9.5" (24 cm) |
| Overall Height - Top to Bottom | 35.5" (90 cm) |
| Overall Length - Side to Side | 63" (160 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 16" (41 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Product Care
Warranty
| Popular Sizes | Narrow(Under 50") |
| Kitchen Appliance Storage | Kitchen Appliance Storage Included |
| High Gloss | Not High Gloss |
| Painted | No Painted |
| Design | Floor |
| Storage Included | Storage Included |
| Tilt Out Trash Cabinet | Not Tilt Out Trash Cabinet |
| Bridge Included | Bridge Not Included |
| Wall Bridge | Not Wall Bridge |
| Free Standing | Freestanding |
| Pull Out Shelves | Not Pull-Out Shelf |
| Outdoor Use | No |
| Furniture Mobility | Non Removable |
| Lighting Included | Lighting Not Included |
| Countertop | Countertop Included |
| Sink Included | Sink Not Included |
| Doors Included | With Door(s) |
| Color | Brown |
| Countertop Material | Wood |
| Material | Wood |
| Product Type | Sideboard/Credenza |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Style | Modern |
| Wood Type | Ash |
| Cabinets Included | Cabinet Included |
| Drawers Included | Drawers Included |
| Extendable / Collapsible Table | Non-Extendable/ Non-Collapsible |
| Mirrored | Non-Mirrored |
| Open Storage | Open Storage Not Included |
| Shelves Included | Shelves Included |
| Silverware Tray | Silverware Tray Not Included |
| Stemware Rack | Stemware Rack Not Included |
| Storage Type | Cabinets |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Wine Rack | Wine Rack Not Included |
| Product Care | Avoid using acid and alkali to directly contact the surface,Metal: Use a soft cloth or neutral cleanser to clean it.,Place mothballs in the cabinet to prevent moths and cockroaches.,Please lift it off the ground to avoid dragging the floor.,Wood: Clean with a soft cloth. Polish it with furniture wax. |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | None |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service