1
/
17
1
/
17
$742.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$742.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$742.99
Price After Coupon
$742.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,466.99
49% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21707765
This modern black shoe cabinet is a sophisticated design that perfectly combines style and functionality. Its smooth lines and deep color add a touch of elegance to your home, making it an indispensable focal point in your foyer.
- Made of high quality artificial wood, it ensures durability and long-lasting beauty.
- A variety of size options are available to meet different family space needs, allowing for flexible layout.
- The spacious interior offers ample storage space to easily accommodate all your shoes, keeping your hallway neat and organized.
- The stable structure and stylish design make the shoe rack not only improve practicality but also become a part of home decoration.
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 39" (100 cm) |
| Overall Length - Side to Side | 31.5" (80 cm),39" (100 cm),47" (120 cm),55" (140 cm),63" (160 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 14" (35 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Mirror Included | Without Mirror |
| Lid(s) Included | Lid Not Included |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Lights Included | Lights Not Included |
| Open Storage | Open Storage |
| Sliding | Non-Sliding |
| Adjustable | Unadjustable |
| Extendable | Non-extendable |
| Portable | Non-Portable |
| Foldable | Non-foldable |
| Life Stage | Adult |
| Color | Black |
| Material | Manufactured Wood |
| Product Type | Shoe Storage Cabinet |
| Size | 31"L x 14"W x 39"H,39"L x 14"W x 39"H,47"L x 14"W x 39"H,55.1"L x 13.8"W x 39.5"H,63"L x 14"W x 39"H |
| Style | Modern |
| Closed Back | Closed Back |
| Doors Included | Door(s) Included |
| Drawers Included | Drawers Not Included |
| Drop Front | Not Drop Front |
| Floating Shelf | Non Wall Mounted |
| Natural Variation Type | No Natural Variation |
| Shelves Included | Shelves Included |
| Stackable | Non-Stackable |
| Swivel | Non-Swivel |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Installation Type | Free Standing |
| Level of Assembly | Full Assembly Needed |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service