1
/
18
1
/
18
$1,677.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$1,677.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$1,677.99
Price After Coupon
$1,677.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$3,433.99
51% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21711791
This 5-tier modern geometric bookshelf, with its open frame design, not only provides ample storage space but also creates a light and airy visual effect, making it a unique decorative work of art in the home.
- Geometric shapes and unique frame structures make the bookshelf the focal point of the space, easily blending into various interior styles whether displaying books or decorative items.
- The clever combination of black wooden shelves and metal frame materials not only brings a sense of visual layering but also ensures structural stability, with each shelf capable of bearing a maximum weight of 40 pounds.
- The open back panel design enhances the three-dimensionality of the space, making it suitable as a room partition or for placement against a wall, creating a flexible and versatile way to utilize the space.
- Its simple design, easy to assemble, and durable surface finish not only make it easy to clean but also greatly reduce the hassle of daily maintenance, making it an ideal choice for home life.
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 62" (158.5 cm) |
| Overall Length - Side to Side | 47" (120 cm),71" (180 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 12" (30 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Lighting Included | Lighting Not Included |
| Back Panel | Open Back |
| Color | Black |
| Frame Material | Wood |
| Height | Medium (36-84 in.) |
| Length | Standard (20-50 in.),Wide (Over 50 in.) |
| Orientation | Horizontal,Vertical |
| Product Type | Etagere |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Shelf Material | Wood |
| Size | 47"L x 12"W x 62"H,71"L x 12"W x 62"H |
| Style | Modern |
| Width | Standard (10 - 20 in.) |
| Cabinets Included | Cabinet Not Included |
| Drawers Included | Drawers Not Included |
| Fabric Bins Included | Without Fabric Bins |
| Floating Shelf | Non Wall Mounted |
| Foldable | Non-Foldable |
| Shelves Included | Shelves Included |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Full Assembly Needed |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service