1
/
21
1
/
21
$499.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$499.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$499.99
Price After Coupon
$499.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,625.99
69% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21543154
This modern geometric chandelier becomes the focus of home decoration with its unique crystal leaf design. The combination of classic and modern not only enhances the brightness of the space, but also adds elegance and artistic atmosphere.
- Suitable for rooms of various sizes, ranging from 20" to 39.5", to meet different space needs. Whether it is a small restaurant or a spacious living room, this chandelier can be perfectly adapted.
- With the number of bulbs available from 5 to 14, you can carefully adjust the light in the room to create the best visual effect and make every corner full of life.
- High-quality metal materials are used to ensure durability, while transparent crystal components are used to highlight the luxurious texture.
- The geometric shape design is modern and fashionable, suitable for the decoration style of modern homes, and is an ideal choice for those who pursue high-quality life.
- It is suitable for a variety of places, such as living rooms, restaurants, hotel lobbies, etc. It is elegant and practical, adding an unparalleled sense of luxury to the space.
- Easy to install, although it requires adult assembly, it comes with detailed instructions, making installation a breeze
Weights & Dimensions

| Length | 20",24",31.5",39.5" |
| Width | 20",24",31.5",39.5" |
| Fixture Height | 9" |
| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Rod/Chain/cord Length | 47" |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Size | 20",24",31.5",39.5" |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Shade Color | Clear |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Glass Type | Crystal |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Fixture Type | Geometric |
| Shade Material | Crystal |
| Occasion | Residential Use |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Crystal Component | Crystal Component Included |
| Crystal Color | Clear |
| Canopy Shape | Round |
| Color | Gold |
| Style | Modern |
| Shape | Geometric |
| Number of Tiers | 1 Tier |
| Number of Lights | 5-Light,6-Light,10-Light,14-Light |
| Shade Included | With Shade |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Cord |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Bulb Base | E12/E14 |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service