1
/
20
1
/
20
$358.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $64.62 Coupon
Coupons Details
$294.37
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$358.99
18%
Off Over $0.00
-$64.62
Price After Coupon
$294.37
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$608.99
41% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21138317
With a minimalist design at its core, this drum-shaped pendant lamp uses metal and a pleated fabric shade to create an elegant, modern aesthetic that will complement any bedroom.
- The size selection is very flexible, with small and medium sizes available, which can perfectly fit into spaces of different sizes.
- The lamp design adopts a metal structure, which is sturdy and durable while adding a modern feel. It is the best choice to create a warm home atmosphere.
- The light is directed downward, which can effectively provide more concentrated lighting, suitable for reading and leisure use.
- It is suitable for all kinds of indoor occasions, especially for areas that require soft light such as bedrooms and living rooms, and can add warmth and style to your space.
- The installation process is simple and can be easily assembled by adults, reducing complicated operation steps.
- Maintenance and cleaning are also very convenient. Just wipe it gently with a soft cloth to keep it looking as clean as new.
- This lamp does not contain crystal components, focuses on structure and practicality, and creates a pure artistic atmosphere for modern homes.
Weights & Dimensions
| Length | 16",20" |
| Width | 16",20" |
| Fixture Height | 18"(45.72cm) |
| Rod/Chain/cord Length | 8" |
Specifications
What's Included
Features
| Color | White,Beige |
| Style | Traditional |
| Shape | Drum |
| Number of Tiers | 1 Tier |
| Number of Lights | 3-Light,4-Light |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Downrods |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Size | Small (15"-19" wide),Medium (20"-25" wide) |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Glass Type | Fabric |
| Shade / Light Direction | Down |
| Shade Color | White,Beige |
| Fixture Type | Drum |
| Shade Material | Fabric |
| Canopy Shape | Round |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Bulb Base | E26/E27 |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service