1
/
10
1
/
10
$1,514.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$1,514.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$1,514.99
Price After Coupon
$1,514.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$3,984.99
62% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21705346
This modern brown wood cabinet is the perfect blend of classic and modern, perfect for any room. Its unique free-standing design makes it a focal point in the bedroom, living room, or office.
- Elegant Modern Style: Simple yet stylish design, suitable for many home styles.
- High-quality Material: Made of natural wood to ensure durability and beauty.
- Versatile: Whether it is for storage in the living room or for organizing documents in the office, this cabinet can easily handle the task.
- Unique Design: Free standing structure and chic curved glass door, add a modern touch to your space.
- Easy to Combine: Suitable for DIY enthusiasts, can be laid out and decorated according to needs.
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 43" (110 cm) |
| Overall Length - Side to Side | 19.5" (50 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 16" (40 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Printer Stand Included | Printer Stand Not Included |
| Sliding Doors | Sliding Door Not Included |
| Foldable | Non-foldable |
| Locking | Non Lockable |
| Lighting Included | Lighting Not Included |
| Design | Free Standing |
| Foot/Leg Material | Metal |
| Base Color | Silver |
| Base Material | Stainless Steel |
| Color | Brown |
| Countertop Material | Wood |
| Length | Small (Under 24 in.) |
| Product Type | Accent Cabinets |
| Shape | Rectangle |
| Size | 20"L x 16"W x 43"H |
| Style | Modern |
| Top Color | Brown |
| Top Wood Species | Pine |
| Barn Door | Not Barn Door |
| Baskets | Without Basket |
| Cabinets Included | Cabinet Included |
| Drawers Included | Drawers Included |
| Exterior Shelving | Exterior Shelf Not Included |
| Glass Doors | Glass Door Included |
| Number of Cabinets | 2 |
| Number of Drawers | 1 |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Scratch Resistant | Not Scratch Resistant |
| Stain Resistant | Not Stain Resistant |
| Storage Type | Cabinets |
| Water Resistant | Non Waterproof |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | None |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service