1
/
9
1
/
9
$131.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$131.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$131.99
Price After Coupon
$131.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$221.99
41% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21944347
This elegantly designed modern chandelier perfectly combines geometric aesthetics with crystal materials to add dazzling charm to your home. It is not only a lighting tool, but also a model of art.
- The product is positioned as a high-end home accessory, suitable for use in living rooms, dining rooms and bedrooms, bringing a luxurious atmosphere to the space.
- This crystal chandelier features a high-quality geometric design structure and is equipped with 6 or 8 lamps. The three-level dimming design allows you to choose the right light according to your mood and occasion.
- Crystal has excellent light transmittance. When light passes through it, it can project dreamy light and shadow effects on the walls and ceilings, enhancing the visual layering of the overall space.
- This chandelier is an ideal choice for people who pursue a refined life. It is easy to install, but it is recommended that an adult complete the installation. For daily cleaning, just wipe it gently with a dry cloth to keep it crystal clear.
- Its classic upward lighting design direction ensures that the entire space is brightly lit without causing discomfort when looking directly at the light source.
Weights & Dimensions

| Length | 20",22" |
| Width | 20",22" |
| Fixture Height | 18"(45.72cm) |
| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Color | Clear |
| Style | Modern |
| Shape | Geometric |
| Number of Tiers | 1 Tier |
| Number of Lights | 6-Light,8-Light |
| Shade Included | With Shade |
| Material | Crystal |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color Temperature | Third Gear Dimming |
| Shade Color | Clear |
| Bulb Type | Bi-pin |
| Glass Type | Crystal |
| Shade / Light Direction | Up |
| Fixture Type | Geometric |
| Shade Material | Crystal |
| Occasion | Residential Use |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Crystal Component | Crystal Component Included |
| Crystal Color | Clear |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Bulb Base | E12/E14 |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service