1
/
17
1
/
17
$360.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$360.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$360.99
Price After Coupon
$360.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$653.99
45% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21320710
This geometric modern bamboo bookshelf perfectly combines aesthetics and functionality, designed to enhance your home and office environment. Its elegant, modern design adds a touch of natural harmony to your space.
- Multiple levels: It has multiple levels that can be freely combined according to your needs, making it suitable for placing various books and decorations.
- Natural materials: Made of high-quality bamboo, showcasing a natural luster, it is both environmentally friendly and durable, improving overall air quality.
- Space-saving: Its vertical design provides maximum storage in limited spaces, making it suitable for small apartments or offices.
- Multi-purpose: The open back panel design is suitable for displaying collectibles or creating a cozy reading nook.
- Lightweight and easy to install: Its compact design and ease of installation make it ideal for moving and rearranging rooms.
Weights & Dimensions

| Overall Length - Side to Side | 22" (56 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 9" (23 cm) |
| Overall Height - Top to Bottom | 26" (66 cm),39" (99 cm),52" (133 cm),65" (166 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Size | 22"L x 9.1"W x 26"H,22"L x 9.1"W x 39"H,22"L x 9.1"W x 52.4"H,22"L x 9.1"W x 65.4"H |
| Color | Natural Finish |
| Style | Modern |
| Product Type | Geometric |
| Orientation | Vertical |
| Frame Material | Wood |
| Shelf Material | Wood |
| Wood Type | Bamboo |
| Wood Tone | Light Wood |
| Back Panel | Open Back |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Length | Standard (20-50 in.) |
| Width | Shallow (Under 10 in.) |
| Height | Short (Under 36 in.),Medium (36-84 in.) |
| Lighting Included | Lighting Not Included |
| Floating Shelf | Non Wall Mounted |
| Foldable | Fixed |
| Drawers Included | Drawers Not Included |
| Fabric Bins Included | Without Fabric Bins |
| Cabinets Included | Cabinet Not Included |
| Shelves Included | Shelves Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Full Assembly Needed |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service