1
/
21
1
/
21
$583.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$583.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$583.99
Price After Coupon
$583.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$683.99
15% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU_TB_985830590488
This modern, compact corner chair features a stylish design that adds elegance to the bedroom. The refined bucket shape creates a unique visual effect, bringing a contemporary feel to your space.
- The chair's cushions are made of high-quality fabric, providing a comfortable seating experience and are easy to clean and maintain. The low-back design is not only ergonomic but also provides excellent back support.
- Suitable for various small-apartment applications, whether it's a bedroom, reading corner, or home office, this chair can perfectly blend in and enhance the overall atmosphere of the space.
- The unique color options allow you to match according to your personal style; the soft tones of the chair legs perfectly echo the chair body, creating a harmonious and unified visual effect.
- This chair is not only a practical piece of furniture but also a work of art, combining functionality and aesthetics. Recommended for consumers who appreciate quality of life and design.
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 31.5“ (80cm) |
| Overall Width - Side to Side | 23.6“(60cm) |
| Overall Width - Front to Back | 22.8“(58cm) |
Specifications
What's Included
Warranty
Features
| Color | Off-white,Black,Blue,Orange,Yellow,Olive,Sage Green,Red |
| Swivel | Non-Swivel,Swivel |
| Back Style | Fixed Back |
| Material | Sherpa |
| Product Type | Barrel Chair |
| Number of Chairs Included | 1 pc / pcs |
| Back Heights | Low Back |
| Leg Material | Sherpa |
| Leg Color | Off-whit,Black, Blue,Orange,Yellow,Olive,Sage Green,Red |
| Style | Modern |
| Usage | Restaurant |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
| Upholstered Chair | Upholstered Chair |
| Arms Included | With Arms |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service