1
/
28
1
/
28
$88.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$88.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$88.99
Price After Coupon
$88.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$281.99
68% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21695519
This vintage-style outdoor chandelier, with its classic design and matte black glass shade, adds a touch of elegance and charm to your outdoor space. Whether it is a patio or balcony, this chandelier can bring a pleasant light and shadow effect to the environment, making every night full of romance.
- Vintage Design: Unique vintage style, perfect match with any outdoor decoration.
- High-quality materials: Made of durable high-quality matte glass and sturdy metal frame to ensure long-term use.
- Multiple size options: Available in 7", 8.5" and 9" sizes to meet different needs.
- Widely applicable: Suitable for use in courtyards, balconies, gardens and other outdoor occasions.
- Easy to install: Equipped with all necessary accessories, installation is quick and easy.
Weights & Dimensions

| Length | 7",8.5",9" |
| Width | 7",8.5",9" |
| Fixture Height | 10.5",12",13",9",9.5" |
| Canopy Width | 4" |
| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Shade Included | With Shade |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Size | 7",8.5",9" |
| Canopy Shape | Round |
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Fixture Type | Square / Rectangle |
| Feature | Outdoor |
| Glass Type | Clear Glass,Frosted Glass |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Rod/Chain/cord Length | 19.5" |
| Color | Black |
| Style | Industrial |
| Shape | Rectangle,Square,Square Frame,Square/ Rectangle |
| Number of Lights | 1-Light |
| Material | Metal |
| Shade Material | Glass |
| Shade Color | Clear,White |
| Mounting Type | Chain |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Occasion | Outdoor |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service