1
/
21
1
/
21
$44.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$44.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$44.99
Price After Coupon
$44.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$128.99
65% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21727903
This pendant lamp features a sophisticated black metal look that exudes a modern industrial style. Its simple yet deep design is both decorative and beautiful, creating a modern atmosphere in the kitchen.
- This lamp combines industrial style with metal material, making it durable and rust-resistant for long-term use.
- The dome-shaped lampshade can effectively concentrate the light and produce a pleasant lighting effect, which is suitable for various light source types such as LED and incandescent lamps.
- The chandelier has a simple design, is easy to install and clean, saves users time and energy, and is very suitable for the pace of modern life.
- It is suitable for various spaces, such as kitchen islands, dining areas, etc., adding a sense of decoration to the overall space and meeting different functional needs.
Weights & Dimensions

| Length | 10",11",12",13",14.5",14",16.5" |
| Width | 10",11",12",13",14.5",14",16.5" |
| Fixture Height | 10.5",12",14.5",8.5",8",9" |
| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Shade Included | With Shade |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Color | Black |
| Style | Industrial |
| Number of Lights | 1-Light |
| Material | Metal |
| Shade Material | Iron |
| Shade Color | Black |
| Mounting Type | Chain,Cord |
| Size | 10",11",12",13",14.5",14",16.5" |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Canopy Shape | Round |
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Fixture Type | Cone,Dome,Geometric |
| Feature | Hanging |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Rod/Chain/cord Length | 47" |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Occasion | Non-Residential Use |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service