1
/
12
1
/
12
$480.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$480.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$480.99
Price After Coupon
$480.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,185.99
59% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21617107
Minimalist Design: This floor lamp features a modern minimalist design, with black and gold spheres that add an artistic touch to the space.
- High-quality materials: The lamp body is made of metal, which is sturdy and durable, ensuring a long service life.
- Soft lighting: The white acrylic lampshade provides soft illumination, suitable for nighttime reading or creating a warm atmosphere.
- Easy to operate: Equipped with a joystick switch, it is easy to operate and suitable for users of all ages.
- Versatile style: This floor lamp is perfect for modern, industrial, or minimalist décor environments.
Weights & Dimensions

| Height | 55" |
| Length | 12" |
| Width | 12" |
| Shade Height | 10" |
| Shade Width | 10" |
| Backplate Width | 12" |
| Height Adjustable | Fixed Height |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Style | Modern |
| Number of Lights | 1-Light |
| Material | Metal |
| Shade Shape | Globe |
| Shade Color | White |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Black,Black-Gold |
| Size | 12 to 13 Inch |
| Power Source | Plug In Electric |
| Fixture Type | Traditional |
| Shade Material | Acrylic |
| Fixture Height | 50 to 59 Inch |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Feature | Switch Included |
| Shade / Light Direction | Up |
| Switch Type | Rocker |
| Occasion | Residential Use |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service