1
/
12
1
/
12
$490.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $88.38 Coupon
Coupons Details
$402.61
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$490.99
18%
Off Over $0.00
-$88.38
Price After Coupon
$402.61
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$635.99
23% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21545370
This bar table features an industrial design, made of pine and metal, which perfectly blends style and practicality. It is suitable for various modern spaces such as kitchen islands, dining rooms, or casual corners.
- The desktop is made of high-quality pine wood, which has been finely processed and has waterproof and wear-resistant properties, providing a long-lasting new user experience.
- The metal bracket structure is robust and equipped with a reinforced support system to ensure stability and safety, and it is not easily deformed even under high-frequency use.
- Designed at a standard bar height (41"-43"), it provides a comfortable dining or social experience, making it ideal for everyday use or small gatherings.
- The square tabletop optimizes space utilization, and its 38-inch or 42-inch length is suitable for two people, making it an ideal choice for small spaces.
Weights & Dimensions

| Overall Table Height - Top to Bottom | 41" (105 cm) |
| Overall Table Length - End to End | 23.5" (60 cm),27.5" (70 cm),31.5" (80 cm),39" (100 cm) |
| Overall Table Width - Side to Side | 23.5" (60 cm),27.5" (70 cm),31.5" (80 cm),39" (100 cm) |
Specifications
Product Overview
What's Included
Features
Warranty
| Table Height | Bar Height (41"-43") |
| Seating Capacity | Seats 2 |
| Table Top Material | Wood |
| Please Note | Table Only |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Popular Table Lengths | 36 inches,42 inches |
| Table Base Type | Trestle |
| Base Color | Black |
| Table Base Material | Metal |
| Table Top Color | Brown |
| Color | Brown |
| Top Wood Species | Pine |
| Top Shape | Square |
| Style | Industrial |
| Size | 23.6"L x 23.6"W x 41.3"H,27.6"L x 27.6"W x 41.3"H,31.5"L x 31.5"W x 41.3"H,39.5"L x 39.5"W x 41.3"H |
| Footrest Included | With Footrest |
| Leaf Included | Leaf Not Included |
| Scratch Resistant | Not Scratch Resistant |
| Height Adjustable | Fixed Height |
| Outdoor Use | No |
| Feature | Footrest |
| Storage Included | Storage Not Included |
| Extendable / Collapsible Table | Non-Extendable/ Non-Collapsible |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service