1
/
15
1
/
15
$499.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $90.00 Coupon
Coupons Details
$409.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$499.99
18%
Off Over $0.00
-$90.00
Price After Coupon
$409.99
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
MAY
Memorial Day Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$755.99
34% OFF
18% OFF, Code: MAY
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU945391726154
This modern decorative chair, with its simple and elegant design, adds a unique touch to your home space.
- Mid Century Style:This leather arm chair combines oil wax leather upholstery with a carbon steel frame, bringing timeless charm to your living space.
- Ergonomic Arc Comfort:Designed to fit the curve of the human body, the high backrest and wide seat provide support for head, back, hips, and legs.
- Multifunctional Armrests:The removable armrests easily transform into a neck pillow, offering versatile comfort whether sitting upright or lying back.
- Durable Carbon Steel Frame:Built with a sturdy carbon steel base, this accent armchair offers reliable support and stability for everyday lounging.
- Water-Resistant Barrier: Designed to handle unexpected rain or accidental splashes; water beads up on the surface instead of soaking in.
Weights & Dimensions

| Chair Length - Side to Side | 30.3” (77cm) |
| Overall Width - Front to Back | 32.3” (82cm) |
| Overall Height - Top to Bottom | 33.8” (86cm) |
Specifications
Features
Product Care
Notes
| Color | Brown,Black,Green |
| Material | Oil Wax Leather |
| Number of Chairs Included | 1 pc / pcs |
| Product Type | Side Chair, Accent Chair |
| Back Style | Cushion Back |
| Swivel | Fixed |
| Leg Material | Carbon Steel |
| Style | Modern |
| Pattern | Solid Color |
| Frame Material | Carbon Steel |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
| Dimensions Tolerance | Tolerance of ±1" |
| Color Accuracy | Images for reference only |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service
New Arrival
You May Also Like
Recently Viewed
More to Explore