1
/
22
1
/
22
$257.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $46.44 Coupon
Coupons Details
$211.55
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$257.99
18%
Off Over $0.00
-$46.44
Price After Coupon
$211.55
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
MAY
Memorial Day Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$339.99
24% OFF
18% OFF, Code: MAY
Ends in:
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU_TB_1018024678225
Elevate your dining & entertaining space with modern sophistication.Bring the perfect blend of retro charm and contemporary luxury to your home with our Premium Upholstered Bar Stools.
- Premium Textures: Available in cozy, textured linen or sleek, easy-to-clean faux leather with a buttery-smooth touch.
- Modern Tri-Color: Choose from Black, White, or Brown to easily match any home decor.
- Heavy-Duty Stability: High-strength solid steel frame ensures wobble-free seating and strong weight capacity.
- Floor Protection: Built-in anti-slip rubber pads prevent sliding and protect hardwood floors from scratches.
- Versatile & Ergonomic: Features a curved backrest and comfortable footrest; perfect for kitchen islands, home bars, and WFH stations.
Weights & Dimensions

| Seat Height - Floor to Seat | Counter Height (25.6"H),Bar Height ( 29.5"H) |
| Overall Height - Top to Bottom | 32"/36" |
| Overall Length - Side to Side | 18"(46cm) |
| Overall Width - Front to Back | 18"(46cm) |
| Seat Length - Side to Side | 16.5"(42cm) |
| Seat Width - Front to Back | 17"(43cm) |
| Weight Capacity | Max 330 lbs |
Specifications
Features
Warranty
Notes
| SortByColor | White,Black,Brown |
| Seating Material | Faux Leather,Cotton Linen |
| Frame Material | Solid Steel |
| Back Heights | Low Back |
| Back Style | Open Curved Back |
| Arm Type | Armless |
| Footrest Included | With Footrest |
| Assembly Required | No |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Dimensions Tolerance | Tolerance of ±1" |
| Color Accuracy | Images for reference only |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service
New Arrival