1
/
21
1
/
21
$1,697.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$1,697.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$1,697.99
Price After Coupon
$1,697.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$4,206.99
60% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21443671
This modern wooden wine rack combines style and functionality to add a touch of elegance to your kitchen or dining room. Its design is more than just a storage tool, it is also a highlight of your home decoration.
- Elegant modern design, suitable for any home decoration.
- Made of high-quality wood, it is sturdy and durable to last for a long time.
- The black paint adds a high-end visual effect.
- Comes with a wine glass holder for easy display and use.
- Perfect for kitchen or dining room space, it is free standing and space saving.
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 50" (128 cm) |
| Overall Length - Side to Side | 27.5" (70 cm),43" (110 cm) |
| Overall Width - Side to Side | 16" (40 cm) |
| Shelves Included | Shelves Included |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Color | Black,Brown,Grey,White |
| Design | Floor |
| Material | Wood |
| Product Type | Wine Bottle & Glass Rack |
| Purposeful Distressing Type | Distressed Metal,No Distressing |
| Size | 27.6"L x 15.7"W x 50.4"H,43"L x?16"W x?50"H |
| Style | Modern |
| Wood Tone | Espresso Wood,Gray Wood,Medium Wood,White Wood |
| Wood Type | Rubberwood |
| Adjustable Bottle Racks | Unadjustable Bottle Racks |
| Bottle Size Compatibility (L) | Multiple Bottle Sizes |
| Corner Unit | Not Corner |
| Feature | Stemware Holder |
| Foldable | Non-Foldable |
| Stackable | Non-Stackable |
| Stemware Capacity | 1-6 |
| Stemware Rack | Stemware Rack Included |
| Wine Bottle Capacity | Greater than 25 |
| Wine Rack Included | Open Wine Rack Included |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service