1
/
12
1
/
12
$308.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$308.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$308.99
Price After Coupon
$308.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$831.99
63% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU210099849
This modern dining chair, crafted from faux leather, combines a trendy armless design with a stable, low-backed back, creating a sleek and contemporary dining environment.
- The fusion of classic and modern design makes this elegant piece suitable for any restaurant décor style, whether for everyday family meals or special gatherings.
- With a variety of color options, including black, gray, orange, brown, black-green, ivory, and coffee, you can make your restaurant space more vibrant.
- High-quality alloy feet ensure stability and durability, while non-slip pads on the bottom guarantee floor safety during movement and the chair's own stability.
- The seat cushions are made with high-quality filling, providing excellent support and comfort, making every meal an enjoyable and relaxing experience.
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 31.5" (80 cm) |
| Overall Width - Side to Side | 18" (46 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 17" (43 cm) |
| Seat Height – Floor to Seat | 18" (46 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Product Care
Warranty
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Product Type | Side Chair |
| Back Style | Solid Back |
| Back Heights | Low Back |
| Material | Faux Leather |
| Leg Material | Metal |
| Color | Black,off-white,Brown,Blackish Green,Orange,Grey,Coffee |
| Leg Color | Black |
| Style | Modern |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Nailhead Trim | Without Nailhead Trim |
| Tufted | Untufted |
| Usage | Restaurant |
| Swivel | Fixed |
| Foldable | Fixed |
| Stackable | Non-Stackable |
| Airlift | Unliftable |
| Upholstered Chair | Upholstered Chair(s) |
| Arms Included | Armless |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Product Care | Clean with a soft cloth and neutral cleanser. |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service