1
/
6
1
/
6
$3,990.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$3,990.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$3,990.99
Price After Coupon
$3,990.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$8,321.99
52% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU210027020
This modern sideboard is crafted from cherry and pine, showcasing a natural, warm wood tone that perfectly blends modern design with natural materials. It offers ample storage space to easily accommodate a variety of kitchen utensils.
- Its spacious design makes it an ideal complement to any dining space, especially for displaying Thanksgiving dinner food or everyday treasured tableware. Its versatility extends beyond storage; it also serves as a perfect display platform.
- It comes with a dedicated shelf for storing glassware, adding to its practicality while maintaining visual neatness and aesthetics.
- Wooden countertops are sturdy and durable, making them suitable for light meal preparation or beverage mixing, enhancing the overall user experience in the restaurant.
- In terms of design, it combines modern simplicity with practical functions, making it suitable for various home styles and adding elegance and taste to your dining room.
Weights & Dimensions

| Overall Length - Side to Side | 82.5" (210 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 18" (45 cm) |
| Overall Height - Top to Bottom | 69" (175 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Product Care
Warranty
| Color | Brown |
| Style | Modern |
| Product Type | Kitchen Storage Cabinet |
| Material | Pine,Cherry Wood |
| Countertop Material | Wood |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Popular Sizes | Wide(Over 75") |
| Lighting Included | Lighting Not Included |
| Mirrored | Non-Mirrored |
| Extendable / Collapsible Table | Non-Extendable/ Non-Collapsible |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Storage Type | Cabinets |
| Drawers Included | Drawers Included |
| Cabinets Included | Cabinet Included |
| Shelves Included | Shelves Included |
| Wine Rack | Wine Rack Not Included |
| Stemware Rack | Stemware Rack Included |
| Open Storage | Open Storage |
| Product Care | Wood: Clean with a soft cloth. Polish it with furniture wax.,Metal: Use a soft cloth or neutral cleanser to clean it.,Avoid using acid and alkali to directly contact the surface,Place mothballs in the cabinet to prevent moths and cockroaches.,Please lift it off the ground to avoid dragging the floor. |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | None |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service