1
/
13
1
/
13
$2,164.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$2,164.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$2,164.99
Price After Coupon
$2,164.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21714337
This modern storage cabinet impresses with its simple and beautiful corrugated design. The pure white appearance is like a light cloud floating in a corner of the room, adding a sense of transparency and fashion to the space.
- Made of high-quality wood material, it has a smooth and delicate surface, feels comfortable, is effectively moisture-proof and stain-proof, and remains long-lasting and bright as new.
- The unique wavy appearance design and natural and soft curves make it a beautiful scenery in the living room or bedroom.
- The internal space is reasonably laid out, with multiple compartments, providing ample storage space for neatly sorting and storing daily items.
- The foot structure is sturdy and stable, ensuring safety during use and remaining stable without shaking even during frequent daily use.
- Suitable for a variety of home environments, whether it is a modern style apartment or a classic and warm family home, this storage cabinet can be perfectly integrated.
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 36" (92 cm) |
| Overall Length - Side to Side | 39" (100 cm),47" (120 cm),59" (150 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 16" (40 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Foldable | Non-foldable |
| Sliding Doors | Sliding Door Not Included |
| Printer Stand Included | Printer Stand Not Included |
| Locking | Non Lockable |
| Lighting Included | Lighting Not Included |
| Design | Free Standing |
| Base Color | White |
| Base Material | Wood |
| Color | White |
| Countertop Material | Wood |
| Length | Large (Over 42 in.),Standard (24-42 in.) |
| Product Type | Accent Cabinets |
| Shape | Rectangle |
| Size | 39"L x 16"W x 36"H,47"L x 16"W x 35"H,59"L x 16"W x 35"H |
| Style | Modern |
| Top Color | White |
| Barn Door | Not Barn Door |
| Baskets | Without Basket |
| Cabinets Included | Cabinet Included |
| Drawers Included | Drawers Not Included |
| Exterior Shelving | Exterior Shelf Not Included |
| Glass Doors | Glass Door Not Included |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Scratch Resistant | Not Scratch Resistant |
| Stain Resistant | Not Stain Resistant |
| Storage Type | Cabinets |
| Water Resistant | Non Waterproof |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | None |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service