1
/
15
1
/
15
$449.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$449.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$449.99
Price After Coupon
$449.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,076.99
58% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21549641
This modern crystal chandelier is stunningly suspended in midair, resembling the golden branches of nature. Its exquisite design and luxurious materials combine to perfectly complement any upscale dining room or living room. Whether dining or entertaining, this chandelier will add a touch of elegance and glamour to your space.
- Elegant modern style: adopting modern design style, integrating natural elements to enhance the grade of space.
- Crystal and Metal Material: High-quality crystal combined with gold metal, luxurious and durable.
- Ideal dining room chandelier: Perfectly suitable for dining rooms, living rooms and other spaces, adding brilliance to your home.
- Unique Natural Design: The golden branch design is perfectly combined with sparkling crystal beads, which is natural and artistic.
- Excellent craftsmanship: The meticulous craftsmanship makes the chandelier not only beautiful but also sturdy and durable.
Weights & Dimensions

| Length | 16",24",31.5",39.5" |
| Width | 16",24",31.5",39.5" |
| Fixture Height | 16",22" |
| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Rod/Chain/cord Length | 47" |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Size | 16",24",31.5",39.5" |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Shade Color | Clear |
| Bulb Type | Bi-pin |
| Glass Type | Crystal |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Fixture Type | Unique |
| Shade Material | Crystal |
| Occasion | Residential Use |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Crystal Component | Crystal Component Included |
| Crystal Color | Clear |
| Canopy Shape | Round |
| Color | Gold |
| Style | Modern |
| Shape | Geometric |
| Number of Tiers | 1 Tier |
| Number of Lights | 6-Light,8-Light,10-Light,13-Light |
| Shade Included | With Shade |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Cord |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Bulb Base | G9 |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service