1
/
20
1
/
20
$362.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$362.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$362.99
Price After Coupon
$362.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$885.99
59% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21661170
This golden circular glass semi-recessed chandelier is like a work of art, adding unparalleled aesthetic value to your living room with its simple and modern design. The smooth golden metal and crystal clear white glass complement each other, instantly lighting up the room, creating a warm and elegant atmosphere, and becoming an indispensable decorative highlight in your home decoration.
- Its modern and simple style fits perfectly into any interior design, highlighting elegance and fashion.
- The high-quality metal and glass shade ensures durability and long-lasting beauty.
- Supports LED, incandescent and fluorescent lamps, adapts to different lighting needs and provides a stable light source.
- Suitable for living rooms, bedrooms and other occasions, bringing soft and uniform lighting to each space.
- Easy to install and clean, ensuring it remains as bright and clean as new after long-term use.
Weights & Dimensions

| Fixture Height | 9.5" |
| Length | 24",29.5",33.5" |
| Shade Included | With Shade |
| Width | 22",27.5",31.5" |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Shade Material | Glass |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Shade Color | White |
| Size | Large (Greater than 25" wide),Medium (20"-25" wide) |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Gold |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Fixture Type | Semi-Flush Mount |
| Glass Type | White Glass |
| Material | Metal |
| Number of Lights | 5-Light,7-Light,9-Light |
| Shape | Globe / Ball |
| Style | Modern |
| Bulb Base | E12/E14 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Occasion | Residential Use |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service