1
/
18
1
/
18
$176.23
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$176.23
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$176.23
Price After Coupon
$176.23
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21309556
This modern gold metal mirror light, designed specifically for the bathroom, highlights the perfect combination of simplicity and luxury.
- Made of metal, it is durable and modern, matching with many bathroom decoration styles.
- Adapts to 110V-120V and 220V-240V voltages to ensure compatibility in different regions.
- Hard-wired power supply design ensures safe use and is suitable for long-term installation.
- Two light colors, warm and white, are available to suit different moods and occasions, creating a comfortable lighting environment.
- Flexible design suitable for 1 to 3 lamp heads, which can be freely selected according to the size of the space.
- The bathroom is an ideal installation location to provide good lighting for the area in front of the mirror and enhance the user experience.
- This lamp is an ideal choice for home bathroom upgrades and is suitable for customers pursuing a modern and simple style.
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 2" (5.5 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 4" (10 cm) |
| Overall Width - Side to Side | 12" (30 cm),18" (46 cm),6" (15 cm) |
Specifications
What's Included
Assembly
Features
Warranty
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color Temperature | Warm Light,White Light |
| Color | Gold |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Light Direction | Down |
| Material | Metal |
| Mounting Direction | Down |
| Number of Lights | 1-Light,2-Light,3-Light |
| Product Type | Vanity lights |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Shade Included | Without Shade |
| Style | Modern |
| Eligible for Replacement Parts | Eligible for Replacement Parts |
| Installation Required | Installation Required |
| Back Plate Included | Back Plate Included |
| Battery Operated | Non Battery Operated |
| Bulb Base | SMD |
| Bulb Included Or Not | Light Included |
| Bulb Not Included but Required | Bulb Not Required (Not Included) |
| Dimmable | Undimmable |
| Edison Bulb | Not Edison Bulb |
| Integrated LED | Integrated LED Included |
| Occasion | Residential Use |
| Power Source | Hardwired |
| Product Care | Avoid frequent switching of lights,Avoid oily smoke,Do not use strong liquid cleaners,Remove dust with roller cleaner,Replace aging bulbs in time,Wipe clean with a dry cloth |
| Room/Location | Bathroom |
| Smart Enabled | Smart Control Not Included |
| Switch Included Or Not | No Switch |
| Transformer | No transformer required |
| Commercial Warranty | Commercial Warranty Not Included |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Dry | Damp |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service