1
/
21
1
/
21
$1,036.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $186.66 Coupon
Coupons Details
$850.33
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$1,036.99
18%
Off Over $0.00
-$186.66
Price After Coupon
$850.33
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
MAY
Memorial Day Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,624.99
36% OFF
18% OFF, Code: MAY
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU210106800
This 5-tier modern manufactured wooden shoe cabinet stool not only boasts a beautiful contemporary appearance but also offers robust functionality. Its design aims to maximize the use of entryway space and create a tidy first impression.
- The highly compatible design provides an easy shoe-wearing experience, allowing you to quickly and conveniently choose and store your footwear, whether it's a busy morning or a late-night stroll home.
- Multi-layered optimized storage allows for the categorization of different types of shoes on each layer, ensuring that every pair of shoes has its own place, making it especially suitable for large families or shoe collectors.
- The combination of light walnut wood and white is not only stylish and sophisticated, but also easy to integrate into different styles of home decor, enhancing the overall aesthetics of the space.
- Made from high-quality wood, it is both sturdy and durable, as well as environmentally friendly, allowing you to use it with peace of mind and enjoy long-term quality assurance.
Weights & Dimensions

| Overall Length - Side to Side | 31.5" (80 cm),39" (100 cm),47" (120 cm),55" (140 cm),63" (160 cm),71" (180 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 14" (35 cm) |
| Overall Height - Top to Bottom | 40" (101 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Product Type | Shoe Storage Cabinet |
| Color | Walnut/White,Light Walnut/White |
| Material | Manufactured Wood |
| Style | Modern |
| Size | 31"L x 14"W x 40"H,47"L x 14"W x 40"H,55"L x 14"W x 40"H,63"L x 14"W x 40"H,39"L x 14"W x 40"H,71"L x 14"W x 40"H |
| Corner Unit | Not Corner |
| Foldable | Unfoldable |
| Rust Resistant | Rust Not Resistant |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Number of Tiers | 5 Tiers,6 Tiers,8 Tiers |
| Doors Included | Door(s) Included |
| Drawers Included | Drawers Included |
| Closed Back | Closed Back |
| Shelves Included | Shelves Included |
| Installation Type | Free Standing |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service
New Arrival