1
/
13
1
/
13
$294.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$294.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$294.99
Price After Coupon
$294.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$536.99
45% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21832331
This modern pendant light is mainly green in color, and its round design shows a simple yet unique beauty. The lampshade is made of high-quality metal and matched with the classic round lamp body, which adds a significant decorative effect to the kitchen space, making the whole environment more elegant and fashionable.
- Made of durable metal, it ensures durability and maintains its excellent appearance after long-term use.
- The light color temperature is adjustable, supporting third-level dimming and remote stepless dimming to meet the lighting needs of different occasions.
- The unique circular design combines beauty and functionality, providing ideal lighting for the kitchen island and enhancing the ambience of the space.
- The product supports simple direct power supply installation, is easy to operate, saves time and effort, and is suitable for various home environments.
- It is suitable for a variety of indoor scenes such as kitchens and dining areas, adding a sense of modernity and quality of life.
Weights & Dimensions

| Length | 12",16" |
| Width | 12",16" |
| Fixture Height | 2" |
| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Shade Included | With Shade |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Color | Cream,Cream Yellow,Green |
| Style | Modern |
| Number of Lights | 1-Light |
| Material | Metal |
| Shade Material | Acrylic |
| Shade Color | White |
| Mounting Type | Cord |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Size | 12",16" |
| Color Temperature | Third Gear Dimming,Remote Control Stepless Dimming |
| Canopy Shape | Round |
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Bulb Type | LED Bulbs |
| Fixture Type | Circle |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Occasion | Residential Use |
| Bulb Included Or Not | Light Included |
| Bulb Base | SMD |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Not Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service