1
/
13
1
/
13
$1,084.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$1,084.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$1,084.99
Price After Coupon
$1,084.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,722.99
37% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU210057805
This modern sideboard, with its natural wood countertop and sliding doors, adds a touch of style and practicality to your dining room. Its slender shape is suitable for various spaces, especially smaller dining rooms or kitchens.
- Multifunctional storage design: The adjustable shelves inside provide flexible storage space, allowing for the organized storage of everyday items as well as tableware for special occasions.
- Natural wood countertops not only enhance the product's aesthetics but also serve as a convenient display stand for food during Thanksgiving or family gatherings, thus improving the dining experience.
- Sliding door design: elegant and practical, making it easy to access items while keeping the cabinet clean and organized.
- Modern aesthetic style: suitable for various home styles, enhances the visual appeal of the overall space, and is an ideal choice for dining rooms and kitchens.
Weights & Dimensions

| Overall Length - Side to Side | 19.5" (50 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 11" (28.5 cm) |
| Overall Height - Top to Bottom | 13" (34 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Product Care
Warranty
| Color | Black,White,Cherry Wood,Nut-Brown,Natural |
| Style | Modern |
| Product Type | Kitchen Storage Cabinet |
| Material | Wood |
| Countertop Material | Wood |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Popular Sizes | Narrow(Under 50") |
| Lighting Included | Lighting Not Included |
| Mirrored | Non-Mirrored |
| Extendable / Collapsible Table | Non-Extendable/ Non-Collapsible |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Storage Type | Cabinets |
| Drawers Included | Drawers Not Included |
| Cabinets Included | Cabinet Included |
| Shelves Included | Shelves Included |
| Wine Rack | Wine Rack Not Included |
| Stemware Rack | Stemware Rack Not Included |
| Open Storage | Open Storage |
| Product Care | Wood: Clean with a soft cloth. Polish it with furniture wax.,Avoid using acid and alkali to directly contact the surface,Place mothballs in the cabinet to prevent moths and cockroaches.,Please lift it off the ground to avoid dragging the floor. |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service