1
/
12
1
/
12
$2,415.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$2,415.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$2,415.99
Price After Coupon
$2,415.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$5,324.99
55% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU210026966
This modernly designed sideboard combines the natural beauty of pine and cherry wood, perfectly complementing various dining spaces. It not only provides ample storage but also enhances the overall visual appeal of the dining area.
- The sideboard features a durable and easy-to-clean stone countertop, perfect for displaying fine tableware and sumptuous holiday meals. Sliding doors ensure easy access to items and convenient everyday use.
- The additional flexible shelves and three drawers provide ample storage space, helping you easily organize kitchenware and tableware and keep your dining area neat and tidy.
- This sideboard comes in two sizes to suit different space requirements. It blends seamlessly into both compact, narrow spaces and standard dining rooms.
- Whether displaying food at Thanksgiving dinner or showcasing your exquisite tableware on an everyday basis, this sideboard is perfect. Its multi-functional practicality and elegant appearance add a touch of sophistication to your dining experience.
Weights & Dimensions

| Overall Length - Side to Side | 39" (100 cm),47" (120 cm),55" (140 cm),63" (160 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 18" (45 cm) |
| Overall Height - Top to Bottom | 71" (180 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Product Care
Warranty
| Color | Brown |
| Size | 47"L x 18"W x 71"H,39.5"L x 18"W x 71"H,55"L x 18"W x 71"H,63"L x 18"W x 71"H |
| Style | Modern |
| Product Type | Kitchen Storage Cabinet |
| Material | Pine,Cherry Wood |
| Countertop Material | Stone |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Popular Sizes | Narrow(Under 50"),Standard(50"-75") |
| Lighting Included | Lighting Not Included |
| Mirrored | Non-Mirrored |
| Extendable / Collapsible Table | Non-Extendable/ Non-Collapsible |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Storage Type | Cabinets |
| Drawers Included | Drawers Included |
| Cabinets Included | Cabinet Included |
| Shelves Included | Shelves Included |
| Wine Rack | Wine Rack Not Included |
| Stemware Rack | Stemware Rack Not Included |
| Open Storage | Open Storage |
| Product Care | Wood: Clean with a soft cloth. Polish it with furniture wax.,Metal: Use a soft cloth or neutral cleanser to clean it.,Avoid using acid and alkali to directly contact the surface,Place mothballs in the cabinet to prevent moths and cockroaches.,Please lift it off the ground to avoid dragging the floor. |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | None |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service