1
/
8
1
/
8
$182.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $32.94 Coupon
Coupons Details
$150.05
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$182.99
18%
Off Over $0.00
-$32.94
Price After Coupon
$150.05
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
MAY
Memorial Day Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,310.99
86% OFF
18% OFF, Code: MAY
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21547365
This red iron pendant light has a modern design that makes a statement and a stylish touch in the kitchen.
- Made of metal material, it is sturdy and durable, ensuring it will not be easily damaged during long-term use.
- Use LED, incandescent or fluorescent lamps, with multiple bulb compatibility to meet different lighting needs.
- The simple design of the pendant light is easy to install and can be used anywhere in the kitchen.
- This pendant light is easy to clean and keeps looking like new, making your kitchen look great at all times.
Weights & Dimensions
| Length | 19",24" |
| Width | 19",24" |
| Fixture Height | 11",12" |
| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Shade Included | With Shade |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Color | Red |
| Style | Modern |
| Number of Lights | 1-Light |
| Material | Metal |
| Shade Material | Iron |
| Shade Color | Red |
| Mounting Type | Cord |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Size | 19",23.5" |
| Canopy Shape | Round |
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Fixture Type | Geometric |
| Feature | Hanging |
| Glass Type | With Shade |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Shade Height | 11",12" |
| Rod/Chain/cord Length | 59" |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Occasion | Residential Use |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Not Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service