1
/
19
1
/
19
$1,557.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$1,557.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$1,557.99
Price After Coupon
$1,557.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$3,201.99
51% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21714630
This bar table adopts a simple Nordic design style, and the classic white color makes the whole space look brighter and more modern. The carefully selected wood is not only delicate in texture but also extremely strong and durable.
- Easy assembly, no need for complex tools and steps to complete the assembly.
- The compact and clever design makes it easy to move and place in any corner of the home.
- The built-in storage space can store wine glasses, books and other items to improve space utilization.
- Made of high-quality materials, it is wear-resistant and durable, easy to clean, and can keep looking as bright and clean as new for a long time.
Weights & Dimensions

| Overall Table Width - Side to Side | 16" (40 cm) |
| Overall Table Height - Top to Bottom | 41" (105 cm) |
| Overall Table Length - End to End | 37" (95 cm),41" (105 cm),45" (115 cm),49" (125 cm),53" (135 cm) |
Specifications
Product Overview
What's Included
Features
Warranty
| Seating Capacity | Seats 2,Seats 4 |
| Table Height | Bar Height (41"-43") |
| Table Top Material | Stone |
| Please Note | Table Only |
| Storage Type | Shelves |
| Object Options | Leg |
| Design | Fixed Top |
| Product Type | Bar Table |
| Finish Type | Unfinished |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Popular Table Lengths | 36 inches,42 inches,48 inches,54 inches |
| Table Base Type | Double Pedestal |
| Base Color | Black,White |
| Table Base Material | Metal |
| Table Top Color | White |
| Top Shape | Rectangular |
| Style | Scandinavian |
| Size | 41"L x 15.75"W x 41"H,37"L x 16"W x 41"H,45.3"L x 15.7"W x 41.3"H,49.2"L x 15.7"W x 41.3"H,53.1"L x 15.7"W x 41.3"H |
| Color | Black,White |
| Footrest Included | Without Footrest |
| Leaf Included | Leaf Not Included |
| Scratch Resistant | Scratch Resistant |
| Height Adjustable | Fixed Height |
| Outdoor Use | No |
| Feature | Storage |
| Storage Included | Storage Included |
| Extendable / Collapsible Table | Non-Extendable/ Non-Collapsible |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service