1
/
10
1
/
10
$167.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $30.24 Coupon
Coupons Details
$137.75
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$167.99
18%
Off Over $0.00
-$30.24
Price After Coupon
$137.75
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$270.99
38% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21949509
This modern metal floor lamp combines practicality and beauty, suitable for a variety of home environments, especially modern minimalist style spaces.
- The geometric orange glass lampshade emits soft light, providing a comfortable lighting environment for reading or relaxing at night.
- The height-adjustable design of the lamp allows for easy adjustment according to different usage scenarios. Whether it is next to the bed or next to the sofa, it can always meet your lighting needs.
- Equipped with a rocker switch for easy operation, it is compatible with a variety of bulb types such as LED, incandescent and fluorescent lamps, and is flexible to use.
- The traditional style of lamp body design, combined with modern materials and colors, increases the indoor decorative effect and enhances the beauty of the overall space.
Weights & Dimensions
| Height | 65" |
| Length | 10" |
| Width | 10" |
| Height Adjustable | Adjustable Height |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Style | Modern |
| Number of Lights | 1-Light |
| Material | Metal |
| Shade Shape | Geometric |
| Shade Color | Orange |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Shade / Light Direction | Down |
| Fixture Height | 60 to 69 Inch |
| Shade Material | Glass |
| Fixture Type | Traditional |
| Power Source | Plug In Electric |
| Size | 20 Inch & Above |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Black,White |
| Switch Type | Rocker |
| Occasion | Residential Use |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service