1
/
14
1
/
14
$569.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $102.60 Coupon
Coupons Details
$467.39
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$569.99
18%
Off Over $0.00
-$102.60
Price After Coupon
$467.39
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
MAY
Memorial Day Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$658.99
14% OFF
18% OFF, Code: MAY
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU_TB_996628310640
Bring the coveted Organic Modern aesthetic home with a statement stool that pairs artisanal curved weaving with robust 330 lbs solid wood stability.
- Ready Out of the Box: Professionally pre-assembled by artisans. No tools, no stress, no lost time.
- Ergonomic Low Back Support: The uniquely curved woven back cradles your waist naturally, offering premium lumbar comfort without creating visual clutter.
- Luxurious Velvet Seating: Fully upholstered in high-grade velvet fabric that looks stunning under ambient lighting and resists wear.
- Heavy-Duty Solid Wood Base: A robust four-legged solid wood structure with integrated footrests, rigorously tested to hold up to 330 lbs safely.
Weights & Dimensions

| Seat Height - Floor to Seat | Counter Stool (24"H),Counter Stool (26"H),Bar Stool(28"H),Bar Stool(30"H) |
| Overall Height - Top to Bottom | 35.5"/37.5"/39.4" (90/95/100cm) |
| Overall Length - Side to Side | 20"(51cm) |
| Overall Width - Front to Back | 19" (48 cm) |
| Weight Capacity | Max 330 lbs |
Specifications
Features
Warranty
Notes
| Color | Khaki,Green |
| Number of Items Included | 1 Piece Set,2 Pieces Set |
| With or without armrest | Without Armrest |
| Footrest Included | With Footrest |
| Base Type | Four Legs |
| Frame Material | Solid Wood |
| Seating Material | Velvet Fabric |
| Back Heights | Low Back |
| Back Style | Curved Woven Back |
| Assembly Required | No |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Dimensions Tolerance | Tolerance of ± 1" |
| Color Accuracy | Images for reference only |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service
New Arrival