1
/
14
1
/
14
$196.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $35.46 Coupon
Coupons Details
$161.53
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$196.99
18%
Off Over $0.00
-$35.46
Price After Coupon
$161.53
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
MAY
Memorial Day Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$414.99
53% OFF
18% OFF, Code: MAY
Ends in:
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21686516
This chandelier features a natural rattan lampshade design, showing warm wood tones and delicate geometric shapes, which can instantly become the visual focus of the space. It not only has an excellent decorative effect, but also brings a comfortable and cozy atmosphere to the room.
- Oriental-style design adds a touch of cultural atmosphere and artistic beauty to the interior. It is suitable for matching with a variety of home styles to create a unique decorative effect.
- The rattan material combined with the metal structure is not only durable but also strong, ensuring that the product can be used for a long time and remain in good condition.
- Equipped with a variety of bulb types, including LED, incandescent and fluorescent, it can flexibly meet your different needs and improve the quality of life.
- Suitable for a variety of occasions, especially suitable for kitchen islands or above dining rooms, providing elegant lighting for the space and enhancing the overall home taste.
- The simple design is easy to install and clean, saving time on housework maintenance and making home life easier and more enjoyable.
Weights & Dimensions

| Length | 14",18",21.5" |
| Width | 14",18",21.5" |
| Fixture Height | 14",18"(45.72cm),21.5" |
| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Shade Included | With Shade |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Glass Type | With Shade |
| Feature | Hanging |
| Fixture Type | Geometric |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Canopy Shape | Round |
| Size | 14",18",21.5" |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Wood Color |
| Style | Oriental |
| Number of Lights | 1-Light |
| Material | Metal |
| Shade Material | Rattan |
| Shade Color | Wood |
| Mounting Type | Cord |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Occasion | Residential Use |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Not Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service