Claim Coupon
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21710347
This semi-recessed ceiling lamp adopts a three-lamp design, as if it is the essence extracted from nature. The lampshade is made of unique jute material, exuding an elegant rural atmosphere, gently spreading warm light to every corner, adding a touch of warmth and comfort to the room. Its golden hardware accessories show simple and generous metal craftsmanship, complementing the jute material, and becoming the finishing touch of modern home decoration. Whether it is a bedroom, living room or dining room, this lamp can be perfectly integrated to create a comfortable and romantic atmosphere for you.
- The unique rural design style allows the lamps to show a natural texture in the interweaving of light and shadow, giving the space a unique personality and warmth.
- The lampshade is made of high-quality jute material, which is durable and environmentally friendly. It not only enhances the design aesthetics of the lamp, but also emits soft and natural light.
- The three-light lighting design ensures sufficient indoor lighting, and the interweaving of natural light and shadow creates a comfortable visual experience.
Weights & Dimensions

| Length | 16",20",23.5",31.5" |
| Shade Included | With Shade |
| Width | 16",20",23.5",31.5" |
Specifications
| Shade Material | Rope |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Shade Color | Yellow |
| Size | 16",19.5",23.5",31.5" |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Gold |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Fixture Type | Semi-Flush Mount |
| Glass Type | With Shade |
| Material | Metal |
| Shape | Cylinder |
| Style | Oriental |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Occasion | Residential Use |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Not Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service