1
/
15
1
/
15
$610.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $109.98 Coupon
Coupons Details
$501.01
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$610.99
18%
Off Over $0.00
-$109.98
Price After Coupon
$501.01
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
MAY
Wedding Season
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,993.99
69% OFF
18% OFF, Code: MAY
Ends in:
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21223505
This rustic-style globe wood orb chandelier, with its exquisite design and atmospheric structure, brings a unique and charming atmosphere to the interior space.
- Designed in large size, with a diameter of over 25 inches, it is suitable for installation in spacious living rooms or tall dining rooms, becoming a visual focal point.
- The 3-Light design provides ample light while enhancing the artistic sense and layering of the space.
- Made from natural wood, it showcases natural grain and texture, injecting warmth and rawness into your space.
- The unique globe shape, combined with the wood material, blends perfectly with both modern and traditional design styles, making it a versatile decorative choice.
- Suitable for use in dining rooms, living rooms or study rooms to increase the comfort and taste of the space.
Weights & Dimensions

| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Fixture Height | 25.5",28" |
| Length | 22",24.5" |
| Width | 22",24.5" |
Specifications
What's Included
Features
| Canopy Shape | Round |
| Crystal Color | Clear |
| Crystal Component | Crystal Component Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Occasion | Residential Use |
| Shade Material | Solid Wood |
| Fixture Type | Globe |
| Shade Color | Brown,Gray white |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Size | Large (Greater than 25" wide) |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Distressed White,Distressed Wood |
| Material | Wood |
| Mounting Type | Chain |
| Number of Lights | 3-Light |
| Number of Tiers | 1 Tier |
| Shade Included | With Shade |
| Shape | Globe |
| Style | Art Deco |
| Bulb Base | E12/E14 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Power Source | Direct Wired Electric |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service
You May Also Like
More to Explore