1
/
31
1
/
31
$349.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$349.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$349.99
Price After Coupon
$349.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$780.99
55% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21256200
This bookcase features Scandinavian design, simple yet elegant, and fits perfectly into a modern home.
- Made of high-quality wood, it is stable and durable, providing reliability for long-term use.
- The bookshelf is easy to install and can be completed in simple steps, making your home life easier.
- Multifunctional design, can be used for storage and display of books and decorations, enriching the home space.
- The moderate size is suitable for a variety of room layouts and improves space utilization.
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 43" (109 cm),57" (145 cm),71" (180 cm) |
| Overall Length - Side to Side | 29" (74 cm),43" (109 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 12" (30 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Back Panel | Closed Back |
| Color | Black,Walnut,White |
| Frame Material | Wood |
| Height | Medium (36-84 in.) |
| Length | Standard (20-50 in.) |
| Orientation | Vertical,Verticle or Horizontal |
| Product Type | Standard |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Shelf Material | Wood |
| Size | 29.1"L x 11.8"W x 42.9"H,29.1"L x 11.8"W x 57.1"H,29.1"L x 11.8"W x 70.9"H,42.9"L x 11.8"W x 42.9"H,42.9"L x 11.8"W x 57.1"H,42.9"L x 11.8"W x 70.9"H |
| Style | Scandinavian |
| Width | Standard (10 - 20 in.) |
| Wood Tone | Espresso Wood,Light Wood,White Wood |
| Wood Type | Manufactured Wood |
| Cabinets Included | Cabinet Not Included |
| Drawers Included | Drawers Not Included |
| Fabric Bins Included | Without Fabric Bins |
| Floating Shelf | Non Wall Mounted |
| Foldable | Non-Foldable |
| Shelves Included | Shelves Included |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service