1
/
13
1
/
13
$1,603.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $288.72 Coupon
Coupons Details
$1,315.27
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$1,603.99
18%
Off Over $0.00
-$288.72
Price After Coupon
$1,315.27
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
MAY
Memorial Day Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$2,409.99
33% OFF
18% OFF, Code: MAY
Ends in:
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU210062364
This modern accent chair is a perfect addition to any room with its clean lines and unique design. The soft Sherpa material gives the chair an extremely comfortable feel while adding dimension to the overall design.
- The high back design provides excellent support and comfort, making every sitting a relaxing and enjoyable experience, and is especially suitable for long periods of reading or leisure time.
- The generous seat dimensions make this chair equally at home as a living room centerpiece, a bedroom reading nook, or a hallway, bringing life to any space.
- The sturdy frame ensures the chair is stable and durable, and its weight capacity is up to 400 pounds, providing safety for various usage occasions.
- The simple or assembly-free design allows this chair to be put into use quickly and easily, adding convenience and pleasure to your home life.
Weights & Dimensions

| Overall Length - Side to Side | 37" (94 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 36" (92 cm) |
| Overall Height - Top to Bottom | 31" (79 cm) |
| Seat Length | Large / Oversized (Over 35") |
| Seat Width | Extra Deep (Over 35") |
| Back Heights | High-Back (Over 14 in.) |
Specifications
Features
Designs
Specifications
Product Care
| Number of Chairs Included | 1 pc / pcs |
| Product Type | Arm Chair |
| Back Style | Fixed Back |
| Upholstery Material | Sherpa |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Stackable | Non-Stackable |
| Reclining | Non-Reclining |
| Swivel | Fixed |
| Tufted | Untufted |
| Nailhead Trim | Without Nailhead Trim |
| Removable Cushions | Unremovable Cushions |
| Pillow Included | Pillow Not Included |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Slipcovered | Without Slipcover |
| Ottoman Included | Without Ottoman |
| Style | Modern |
| Color | Black,White,Apricot |
| Upholstery Color | Yellow,White,Black |
| Pattern | Solid Color |
| Arms Included | With Arms |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | None |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service
You May Also Like
Your Browsing History
More to Explore