1
/
8
1
/
8
$2,707.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$2,707.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$2,707.99
Price After Coupon
$2,707.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$6,186.99
56% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21681591
Combining modern style with natural textures, this natural wood chest of drawers is a perfect storage solution in any bedroom. Its simple design fits in with any decor style and provides ample storage space while adding a touch of warmth and comfort.
- The natural wood texture gives the furniture a unique natural beauty.
- The modern style design is simple and elegant, and can be matched with all kinds of homes.
- Five drawers provide ample storage space to help organize all types of clothing.
- It is suitable for various usage scenarios such as bedrooms and living rooms, and can flexibly adapt to home needs.
- The classic brown tones combined with natural textures show elegance and grandeur.
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 37" (95 cm) |
| Overall Length - Side to Side | 23.5" (60 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 16" (40 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Upholstered | Non-Upholstered |
| Textured | Textured |
| Carved Wood | Carved Wood Not Included |
| Hutch Included | Hutch Not Included |
| Painted | No Painted |
| Barn Door | Not Barn Door |
| Foldable | Non-foldable |
| Stackable | Non-Stackable |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Lighting Included | Lighting Not Included |
| Hand Painted | Non Handpainted |
| Number of Drawers | 5 |
| Color | Brown |
| Handle/Accent Material | No Handles, Knobs, or Accents |
| Height | Standard (36 - 50 in.) |
| Length | Narrow (Under 38 in.) |
| Material | Wood |
| Orientation | Vertical |
| Product Type | Lingerie Chest/Semainier |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Style | Modern |
| Wood Tone | Medium Wood |
| Wood Type | Walnut |
| Cabinets Included | Cabinet Not Included |
| Cable Management | Cable Management Not Included |
| Drawers Included | Drawers Included |
| Mirror Included | Without Mirror |
| Shelves Included | Shelves Not Included |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service