1
/
15
1
/
15
$905.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $163.08 Coupon
Coupons Details
$742.91
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$905.99
18%
Off Over $0.00
-$163.08
Price After Coupon
$742.91
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
MAY
Wedding Season
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$2,886.99
69% OFF
18% OFF, Code: MAY
Ends in:
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21674319
This modern bench offers unparalleled decorative and practical features, whether placed in the bedroom or entryway, it will enhance the overall beauty and convenience.
- In a soft white colour, this stool blends in beautifully with many interior decor styles, adding a touch of elegance to any room.
- Its compact and standard size design is suitable for different space requirements, and the appropriate length can be selected according to the actual space, providing additional flexibility.
- The comfort of the covering material guarantees a pleasant experience in daily use, making you feel soft and relaxed when changing clothes.
- The modern and simple design style is combined with high-quality materials to create a visually beautiful piece of furniture, making it a highlight in every bedroom.
Weights & Dimensions

| Overall Length - Side to Side | 39" (100 cm),47" (120 cm),71" (180 cm),55" (140 cm),63" (160 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 19" (48 cm) |
| Overall Height - Top to Bottom | 17" (43 cm) |
| Seat Height – Floor to Seat | 17" (43 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Size | 47"L x 19"W x 17"H,39"L x 19"W x 17"H,71"L x 19"W x 17"H,55.1"L x 18.9"W x 16.9"H,63"L x 18.9"W x 16.9"H |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Pattern | Solid Color |
| Product Type | Entryway Bench |
| Length | Small (Under 45"),Standard (45" - 55"),Long (Above 55") |
| Height | Short (Under 22") |
| Material | Upholstered |
| Upholstered | Upholstered |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Nailhead Trim | Without Nailhead Trim |
| Storage Included | Storage Not Included |
| Baskets | Without Basket |
| Arms Included | Armless |
| Seat Back | Backless |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Warranty Length | 1 Year |
| Level of Assembly | None |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service
You May Also Like
More to Explore