1
/
13
1
/
13
$507.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$507.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$507.99
Price After Coupon
$507.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,129.99
55% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21596357
Designed in a classic, traditional style, this wine rack is made from medium-toned birch wood and is the perfect blend of functionality and decoration, suitable for use in a variety of interior settings.
- Its professional design can store more than 25 bottles of wine, ensuring your collection is best preserved and maintains the best wine quality and flavor.
- This wine rack offers flexible storage options with your choice of adjustable or fixed shelving. Choose adjustable shelves for versatile bottle accommodation of different sizes, or select fixed shelves for maximum stability and classic display.
- Wine racks are not only functional but also come with open shelves and drawers to provide additional storage space, allowing you to conveniently store and display wine glasses or other items.
- The whole is made of solid wood, which is stable and durable, with fine details, showing the taste of high-end home furnishings and improving the texture of your home environment.
- Whether it is used in daily home or as an eye-catching decoration at family gatherings, this wine rack can be the best embodiment of your life taste.
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 30" (77 cm),38" (96 cm),68" (173 cm) |
| Overall Length - Side to Side | 23.5" (60 cm) |
| Overall Width - Side to Side | 15.5" (39.5 cm) |
| Shelves Included | Shelves Included |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Lighting Included | Lighting Not Included |
| Color | Brown |
| Design | Floor |
| Material | Wood |
| Product Type | Wine Bottle Rack |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Size | 24"L x 16"W x 30"H,24"L x 16"W x 38"H,24"L x 16"W x 68"H |
| Style | Traditional |
| Wood Tone | Medium Wood |
| Wood Type | Birch |
| Adjustable Bottle Racks | Adjustable Bottle Racks,Unadjustable Bottle Racks |
| Bottle Size Compatibility (L) | Multiple Bottle Sizes |
| Corner Unit | Corner |
| Feature | Solid Wood |
| Foldable | Non-Foldable |
| Stackable | Non-Stackable |
| Stemware Rack | Stemware Rack Not Included |
| Wine Bottle Capacity | Greater than 25 |
| Wine Rack Included | Open Wine Rack Included |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service