1
/
10
1
/
10
$965.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$965.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$965.99
Price After Coupon
$965.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,520.99
36% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21658307
This wooden floor lamp adds warmth and taste to your home with its natural and elegant form. The exquisite curved design seems to bring the breath of nature into the room, perfectly integrating into the modern home environment.
- Made of natural wood, unique design, adding natural charm.
- This lamp is suitable for various rooms, such as the living room, bedroom, or study.
- The curved shape makes the light more even and creates a comfortable atmosphere.
- Made of high-quality wood, durable and long-lasting.
- Modern aesthetics harmoniously matches with a variety of interior styles.
Weights & Dimensions

| Height | 70" |
| Height Adjustable | Non-Adjustable Height |
| Length | 40" |
| Shade Height | 12" |
| Shade Width | 18.5" (46.99cm) |
| Width | 24" |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Shade / Light Direction | Down |
| Feature | Switch Included |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Fixture Height | 70 to 79 Inch |
| Shade Material | Fabric |
| Fixture Type | Arc |
| Power Source | Plug In Electric |
| Size | 20 Inch & Above |
| Color | Walnut,Wood Color |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Glass Type | Fabric |
| Material | Wood |
| Number of Lights | 1-Light |
| Shade Color | Beige |
| Shade Shape | Drum |
| Style | Modern |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Occasion | Residential Use |
| Switch Type | Rocker |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service