1
/
16
1
/
16
$759.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $136.80 Coupon
Coupons Details
$623.19
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$759.99
18%
Off Over $0.00
-$136.80
Price After Coupon
$623.19
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,832.99
59% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21843778
This modern bench, with its unique shape and soft cream color, is like a work of art to decorate your room. The seat is covered with high-quality velvet, providing both visual and tactile enjoyment.
- Modern design style, simple and elegant, suitable for a variety of home decoration styles.
- High-quality flannel material, soft texture, high wear resistance and durable.
- The unique wavy design adds a sense of visual layering to the space, making it eye-catching.
- The seat is comfortable and has soft padding, providing an ideal sitting experience.
- Suitable for various spaces such as living rooms, bedrooms, entrances, etc., practical and beautiful.
- The anti-slip foot pad design protects the floor and ensures safe use.
Weights & Dimensions

| Overall Length - Side to Side | 31.5" (80 cm),39" (100 cm),47" (120 cm),59" (150 cm),71" (180 cm),79" (200 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 16" (40 cm) |
| Overall Height - Top to Bottom | 17" (43 cm) |
| Seat Height – Floor to Seat | 17" (43 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Size | 31"L x 16"W x 17"H,71"L x 16"W x 17"H,79"L x 16"W x 17"H,39.4"L x 15.7"W x 16.9"H,47.2"L x 15.7"W x 16.9"H,59.1"L x 15.7"W x 16.9"H |
| Color | Black,White,Orange,Grey |
| Style | Modern |
| Pattern | Solid Color |
| Product Type | Living Room Bench |
| Length | Small (Under 45"),Standard (45" - 55"),Long (Above 55") |
| Height | Short (Under 22") |
| Material | Upholstered |
| Upholstered | Upholstered |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Nailhead Trim | Without Nailhead Trim |
| Storage Included | Storage Not Included |
| Baskets | Without Basket |
| Arms Included | Armless |
| Seat Back | Backless |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Warranty Length | 1 Year |
| Level of Assembly | None |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service