1
/
12
1
/
12
$499.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $90.00 Coupon
Coupons Details
$409.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$499.99
18%
Off Over $0.00
-$90.00
Price After Coupon
$409.99
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
MAY
Memorial Day
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$914.99
45% OFF
18% OFF, Code: MAY
Ends in:
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU210099876
This modern dining chair is made of high-quality faux leather, exuding style while being easy to clean and maintain, making it suitable for all types of households.
- Premium Quality & Easy Care: Crafted from high-quality, durable faux leather, this chair is designed for modern life. It exudes a luxurious look while being exceptionally easy to clean and maintain, making it ideal for busy households and family use.
- Ergonomic Comfort & Support: Experience exceptional sitting comfort thanks to its thoughtful, ergonomic design. The subtly curved backrest provides excellent lumbar and spinal support, ensuring you and your guests stay relaxed and comfortable, even during extended meals or lively gatherings.
- Versatile Style & Color Palette: Customize your look with our versatile selection of color options, including classic Black, sophisticated Dark Gray, airy Light Gray, and rich Dark Brown. This curated palette ensures the chair seamlessly integrates with virtually any existing interior design.
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 32" (82 cm) |
| Overall Width - Side to Side | 18" (45 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 19" (49 cm) |
| Seat Height – Floor to Seat | 18" (45 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Product Care
Warranty
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Product Type | Side Chair |
| Back Style | Curved Back |
| Back Heights | Low Back |
| Material | Faux Leather |
| Leg Material | Metal |
| Color | Black,Dark Gray,Dark Coffee,Light Gray |
| Leg Color | Black |
| Style | Modern |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Nailhead Trim | Without Nailhead Trim |
| Tufted | Tufted |
| Usage | Restaurant |
| Swivel | Fixed |
| Foldable | Fixed |
| Stackable | Non-Stackable |
| Airlift | Unliftable |
| Upholstered Chair | Upholstered Chair(s) |
| Arms Included | Armless |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Product Care | Metal: Use a soft cloth or neutral cleanser to clean it.,Clean with a soft cloth and neutral cleanser. |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service
You May Also Like
More to Explore