1
/
39
1
/
39
$116.00
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $20.88 Coupon
Coupons Details
$95.12
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$116.00
18%
Off Over $0.00
-$20.88
Price After Coupon
$95.12
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
MAY
Memorial Day Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$215.00
46% OFF
18% OFF, Code: MAY
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21304560
This modern, upright corner bookshelf, with its simple yet elegant design, infuses your home with a fresh and natural feel. Made from natural wood, its warm texture blends seamlessly with various interior design styles.
- With its narrow design, this bookshelf makes the most of corner space, making it an ideal choice for small apartments. Whether in the living room, bedroom, or study, its vertical storage design allows for organized book arrangement.
- The bookshelf features a closed back panel structure, which effectively protects books from moisture on the wall, while also increasing the overall stability and durability of the product.
- The multi-tiered shelf design can not only store books of various heights, but also be used to display your collection, enhancing the cultural and artistic atmosphere of the space.
- With a variety of colors and sizes to choose from, it meets your needs for personalized home decor and is the best choice for creating a personalized reading nook.
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 27" (68 cm),38" (96 cm),49" (124 cm),60" (152 cm),71" (180 cm) |
| Overall Length - Side to Side | 10.5" (27 cm),12" (30 cm),13" (33 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 12" (30 cm),9.5" (24 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Back Panel | Closed Back |
| Color | Natural Finish,Walnut,White |
| Frame Material | Wood |
| Height | Medium (36-84 in.),Short (Under 36 in.) |
| Length | Narrow (Under 20 in.) |
| Orientation | Vertical |
| Product Type | Corner |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Shelf Material | Wood |
| Size | 10.6"L x 9.4"W x 26.8"H,11.8"L x 9.4"W x 37.8"H,11.8"L x 9.4"W x 48.8"H,11.8"L x 9.4"W x 59.8"H,11.8"L x 9.4"W x 70.9"H,12.9"L x 11.8"W x 48.8"H,12.9"L x 11.8"W x 59.8"H,12.9"L x 11.8"W x 70.9"H |
| Style | Modern |
| Width | Shallow (Under 10 in.),Standard (10 - 20 in.) |
| Cabinets Included | Cabinet Not Included |
| Drawers Included | Drawers Not Included |
| Fabric Bins Included | Without Fabric Bins |
| Floating Shelf | Non Wall Mounted |
| Foldable | Non-Foldable |
| Shelves Included | Shelves Included |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service
New Arrival
You May Also Like
Recently Viewed
More to Explore