1
/
15
1
/
15
$1,902.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$1,902.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$1,902.99
Price After Coupon
$1,902.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$4,282.99
56% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21695886
This modern shoe cabinet features elegant pastel colors, perfectly blending simplicity and pragmatism to add a touch of chic to your foyer.
- Made of high-quality artificial wood, it ensures durability and stability, will not deform after long-term use, and will last as good as new.
- The clever design provides large storage space that can easily accommodate multiple different types of shoes, keeping your home tidy and organized.
- The unique vertical grille design not only enhances the visual beauty but also facilitates ventilation and prevents odor accumulation in the shoes.
- It is extremely suitable for the space utilization needs of modern families. It is compact yet elegant, making you feel comfortable and pleasant every time you enter and exit the house.
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 47" (120 cm) |
| Overall Length - Side to Side | 23.5" (60 cm),31.5" (80 cm),39" (100 cm),47" (120 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 16" (40 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Wood Type | Manufactured Wood |
| Corner Unit | Not Corner |
| Foldable | Non-foldable |
| Portable | Non-Portable |
| Extendable | Non-extendable |
| Adjustable | Unadjustable |
| Sliding | Non-Sliding |
| Rust Resistant | Rust Not Resistant |
| Mirror Included | Without Mirror |
| Lid(s) Included | Lid Not Included |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Color | Grey,Off-White,White |
| Material | Manufactured Wood |
| Product Type | Shoe Storage Cabinet |
| Size | 24"L x 16"W x 47"H,31"L x 16"W x 47"H,39"L x 16"W x 47"H,47"L x 16"W x 47"H |
| Style | Modern |
| Adjustable Shelves | Non-Adjustable |
| Closed Back | Closed Back |
| Doors Included | Door(s) Included |
| Drawers Included | Drawers Not Included |
| Drop Front | Not Drop Front |
| Floating Shelf | Non Wall Mounted |
| Natural Variation Type | No Natural Variation |
| Shelves Included | Shelves Included |
| Stackable | Non-Stackable |
| Swivel | Non-Swivel |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Installation Type | Free Standing |
| Level of Assembly | Full Assembly Needed |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service