Claim Coupon
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21671104
This retro black cylindrical LED vanity lamp adds infinite charm to the bathroom with its classic and elegant design. Made of metal, the lamp shows a modern industrial style, but it also has a classic feel, which fits perfectly into any home style.
- Design style: Combination of retro and modern, classic and elegant.
- Material Quality: High quality metal body, sturdy and durable.
- Functional features: LED lamps are energy-saving and efficient, providing high-quality lighting.
- Decorative function: As a bathroom decoration, it can enhance the beauty of the space.
- Practical value: Suitable for installation above bathroom mirrors of various sizes.
The lampshade is white plastic, which emits warm light softly and evenly, creating a comfortable and pleasant bathing environment for you. This lamp is not only a lighting device, but also a part of home decoration, giving your bathroom a brand new look.
Weights & Dimensions

| Fixture Height | 4" |
| Width | 6.5" |
| Length | 17",23",29" |
| Fixture Depth | 6.5" |
| Backplate Width | 4" |
Specifications
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color Temperature | Natural Light,Third Gear Dimming |
| Size | Large (Greater than 25" wide),Medium (20"-25" wide),Small (15"-19" wide) |
| Shape | Straight |
| Fixture Type | Cylinder |
| Bulb Type | LED Bulbs |
| Maximum Bulb Wattage | 39 Watts & Under |
| Glass Type | With Shade |
| Shade / Light Direction | Down |
| Feature | Integrated LED |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Not Required |
| Style | Modern |
| Shade Color | White |
| Shade Material | Plastic |
| Material | Metal |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Color | Black,White |
| Number of Lights | 1-Light |
| Power Source | Hardwired |
| Room/Location | Dining Room, Living room, Basement, Hallway, Kitchen, Bathroom |
| Occasion | Residential Use |
| Bulb Included Or Not | Light Included |
| Bulb Base | SMD |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service