1
/
13
1
/
13
$238.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$238.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$238.99
Price After Coupon
$238.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$348.99
32% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21695751
This bronze candelabra chandelier combines vintage and modern design elements to add a touch of timeless elegance to your space. Its sophisticated metal structure fits in with any interior decor.
- Large designs (over 25 inches wide) are great for larger rooms, while medium sizes (20-25 inches wide) are a better choice for smaller spaces, making them a focal point in a living or dining room.
- Available in a variety of light configurations, the 5-light design creates a soft ambience for intimate spaces, while the 12-light model provides ample illumination, perfect for larger areas.
- The geometric design of metal material is not only strong and durable, but also has a unique artistic sense and can blend harmoniously with a variety of home styles.
- The shadeless design provides greater flexibility for your bulb selection and is also easy to clean and maintain, keeping the lamp beautiful for a long time. Daily cleaning is simple with a dry cloth.
- Adults are required to assemble the lamp, which is simple and can be completed in a short time. The included installation manual provides clear instructions to ensure that your lamp can light up your room quickly.
Weights & Dimensions

| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Fixture Height | 27.5" |
| Length | 22",31.5" |
| Width | 22",31.5" |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Canopy Shape | Round |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Occasion | Residential Use |
| Fixture Type | Geometric |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Size | Large (Greater than 25" wide),Medium (20"-25" wide) |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Brass |
| Glass Type | Shadeless |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Chain |
| Number of Lights | 5-Light,12-Light |
| Number of Tiers | 1 Tier |
| Shade Included | Without Shade |
| Shape | Geometric |
| Style | Modern |
| Bulb Base | E12/E14 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service