1
/
15
1
/
15
$3,396.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$3,396.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$3,396.99
Price After Coupon
$3,396.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$5,528.99
39% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21482173
Bring an elegant touch to your bedroom with this brown walnut dresser in mid-century modern style, a perfect combination of classic and contemporary elements. Its ample storage helps you keep your clothes and accessories organized, while its unique metal accents add a touch of class.
- Elegant style: Incorporate mid-century modern design to enhance the overall home temperament.
- High-quality material: Made of high-grade walnut wood, durable and environmentally friendly.
- Spacious storage: Multi-drawer design to meet various storage needs.
- Unique details: Metallic accents add a touch of class to your furniture and enhance its luxurious feel.
- Practical scenarios: Suitable for bedrooms or cloakrooms for easy sorting and organization.
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 28" (72 cm),36.5" (93 cm) |
| Overall Length - Side to Side | 63" (160 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 19" (48 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Number of Drawers | 7,9 |
| Color | Brown |
| Handle Color | Bronze |
| Handle/Accent Material | Metal |
| Height | Low (Under 36 in.),Standard (36 - 50 in.) |
| Length | Wide (Over 58 in.) |
| Material | Wood |
| Orientation | Horizontal |
| Product Type | Double Dresser |
| Purposeful Distressing Type | Distressed Metal |
| Style | Mid-Century Modern |
| Wood Type | Walnut |
| Cabinets Included | Cabinet Not Included |
| Cable Management | Cable Management Not Included |
| Drawers Included | Drawers Included |
| Mirror Included | Without Mirror |
| Shelves Included | Shelves Not Included |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service